INTELIGENTNA ŚCIEŻKA LOGISTYKI

Tradycyjne magazyny odchodzą powoli w niepamięć. Przemysł jutra napędza zmiany wprowadzając technologiczne rozwiązania dla logistyki. Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, regały wysokiego składowania, automatyczne dystrybutory – to technologie redefiniujące istniejące procesy i tworzące nową jakość: inteligentne magazyny 4.0. Przy obecnym tempie postępu technologicznego oraz spadku bezrobocia, proces automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw jest nieunikniony. Cel jest jeden: usprawnienie łańcucha dostaw, “odchudzenie” zapasów i planowanie produkcji. Dobra gospodarka magazynowa powinna opierać się na dwóch filarach: doskonałej logistyce oraz odpowiednim wyposażeniu hal produkcyjnych/magazynowych. Najistotniejszą rzeczą dla każdego magazynu są regały. To na nich – dosłownie i w przenośni – opiera się cały system magazynowy, efektywność pracy oraz bezpieczeństwo pracowników.

Projektując magazyn należy pamiętać o wymaganiach związanych z bezpieczeństwem zarówno ludzi, którzy będą obsługiwać magazyn, jak i przechowywanemu asortymentowi. Postęp technologiczny osiąga się dzięki inteligentnemu połączeniu wykorzystania maszyn oraz oprogramowania. Dobrze zaprojektowany i funkcjonujący magazyn jest sercem całego procesu logistycznego, potrzebuje więc dedykowanego systemu IT. Systemy IT proponowane przez firmę Temrex sprawdzają się zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynach wielkopowierzchniowych, biurach, aptekach czy zakładach przemysłowych. Oczywiście różnice w funkcjonalnościach systemów są widoczne, dlatego każdy system dopasowywany jest indywidualnie pod obszar działalności przedsiębiorstwa.

Co zyskujemy dzięki automatyzacji magazynów, które są obiektami dynamicznymi z dedykowaną infrastrukturą? Przede wszystkim dostęp do wielu informacji takich jak: rotacja towarów na magazynie, historia zakupów, zamówień czy stanów minimalnych. Najważniejszymi zaletami są: eliminacja błędów, skrócenie czasu kompletacji zamówień, optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, a tym samym redukcja kosztów papierowego obiegu dokumentów. Zoptymalizowane magazynowanie pod względem czasu, kosztów i przestrzeni staje się coraz ważniejsze dla sukcesu przedsiębiorstwa. Zapewniamy przestrzeń na oszczędność miejsca.

Pomimo wielu pozytywnych zmian, które dają się zaobserwować dzięki automatyzacji procesów magazynowych, w wielu przedsiębiorstwach nadal panuje przekonanie, że integracja nowych technologii jest zbyt droga. Oczywiście w początkowej fazie wprowadzania zmian trzeba zainwestować niemałe nakłady finansowe, jednak w dłuższej perspektywie to jedyna droga do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, a tym samym zapewnienia ciągłego rozwoju.

Zaplanowanie, przygotowanie, a także dostosowanie do specyfiki firmy i jej możliwości rozwiązanie magazynowe wymaga myślenia strategicznego i musi być poparte analizą twardych danych. Nasze systemy magazynowe wyróżniają się konstrukcją dostosowaną do potrzeb, są kluczem do optymalnej wydajności przeładunkowej. Zarówno regały, jak i automaty to dla nas znacznie więcej niż tylko stal, są kręgosłupem magazynu i kluczem do ustandaryzowanych procesów przeładunkowych. Do produkcji automatów, regałów potrzebujemy wielu elementów. Części te są wycinane laserowo, gięte, spawane, szlifowane i malowane proszkowo. Każdą maszynę montujemy ręcznie, dlatego są one dla nas nie tylko produktami ale również dziełem naszej pracy.

Wprowadzając automatyczne rozwiązania magazynowe nie zmienia się całkowicie istniejącego sposobu pracy, wspiera się go, podnosząc ogólną wydajność łańcucha dostaw. Zautomatyzowane i zintegrowane technologie to sposób na większą wydajność, niższe koszty i optymalizację wyników. Pamiętajmy jednak, że automatyczny magazyn to nie tylko technologie, ale przede wszystkim ludzie, którzy je wykorzystują.